Sposobów na zalanie telefonu jest pewnie tyle ilu ludzi na świecie. Komuś może wylać się poranna kawa, komuś innemu wpaść do wanny czy zamoknąć podczas oberwania chmury. Telefon może też „chcieć” popływać. To właśnie przytrafiło się mojemu iPhone’owi 5 podczas wakacji na jachcie na Mazurach w 2014 roku.

Mniejsza o to jak było na tych wakacjach, ważne jest to, co zrobiłem z iPhonem. A zrobiłem wszystko, by nie działał.

Sytuacja, do której doszło to przypadek najprostszy z możliwych. Podczas spuszczania kotwicy, iPhone wypadł z kieszeni spodenek i wylądował w jeziorze. 

Czego nie robić, gdy iPhone został zalany?

Przede wszystkim nie cieszyć się, że „jakoś” działa po wyjęciu z wody. Mój właśnie nadal działał, po czym po kilkunastu minutach przestał. Na czym polegał mój błąd? Na usilnych próbach włączenia go, co doprowadziło do zwarcia.

Telefon został oczywiście przeze mnie wytarty, woda wytrząśnięta a gniazda ładowania i słuchawkowe przedmuchane. I najlepiej by było, gdybym na tym zakończył. Niestety, niewiele myśląc próbowałem go włączyć, co (jak się dowiedziałem później w serwisie Apple, jeszcze bardziej go zepsuło.

Porady na zalany iPhone

Stworzyłem listę rzeczy, które powinno się zrobić, gdy iPhone wpadł do wody. 

1. Zdejmij etui lub futerał, jeśli Twój smartfon się w nim znajduje.

2. Dokładnie wytrzyj telefon chłonnym materiałem, np. ręcznikiem.

3. Nie włączaj telefonu, by nie dopuścić do zwarcia.

5. Absolutnie nie ładuj go, ponieważ podłączenie go do źródła prądu może być niebezpieczne!

6. Włóż telefon do ryżu. To trochę pomoże.

7. Złóż wizytę w serwisie. To jedyne wyjście na zalanego iPhone’a, by mieć pewność, że wnętrze smartfonu zostało w pełni osuszone a sam telefon jest bezpieczny w użyciu.

Słowo na koniec

Mam nadzieję, że nie przytrafi Ci się nigdy tak nieprzyjemna sytuacja jak mnie. Jeśli jednak tak się stanie, pamiętaj powyższe porady. Mogą one nie tylko uratować Twój telefon, ale i Ciebie przed potencjalnym zwarciem, a nawet wybuchem baterii czy pożarem.

Zródło: https://applefix.pl/2015/09/04/zalany-iphone-5-porad-po-zalaniu/